Soovitatud heategevusühingud

Anneta Targalt veebilehega kogume annetusi GiveWelli poolt analüüsitud ja hinnatud 6 heategevusorganisatsioonile, mis on kõik läbinud põhjaliku mõjuhindamise ja analüüsi. Lisaks on võimalik annetada GiveWelli maksimaalse mõju fondile. Annetades saad ise märkida, millistele organisatsioonidele soovid, et sinu annetus läheb.

Loe rohkem hindamisprotsessi kohta siit.

GiveWelli maksimaalse mõju fond

Lase GiveWelli ekspertidel otsustada, kus sinu annetusi kõige rohkem parajasti vaja läheb.

Annetades GiveWelli maksimaalse mõju fondi, edastab GiveWell korra kvartalis nendele GiveWelli soovitusnimekirjas olevatele organisatsioonidele, kellel GiveWelli hinnangul on just sel hetkel kõige rohkem lisaressursse vaja. Seda otsust tehes võtab GiveWell arvesse uut infot selle kohta, kui palju annetusi on organisatsioonid kogunud mujalt, kuidas nende jooksvad projektid edenevad ning milliste uute väljakutsete (näiteks covid-19 tõttu) nad seisavad. Selline meetod tagab selle, et annetused liiguvad sinna, kus neid on kõige rohkem vaja kõige õigematel hetkedel.

Loe fondi kohta rohkem GiveWelli kodulehelt.

Maksimaalse mõju fond on Anneta Targalt veebilehel annetades vaikimisi valik: kui jätad annetades organisatsiooni täpsustamata, liigub sinu tehtud annetus GiveWelli maksimaalse mõju fondi.

Against Malaria Foundation

Malaaria on kõige levinum tõsine nakkushaigus maailmas. Igal aastal haigestub malaariasse üle 200 miljoni inimese, kellest ligi 400 000 surevad. 70% haigestunutest on alla 5-aastased. Against Malaria Foundation (AMF) tegeleb haiguse ennetamisega, jagades välja kaitsvaid sääsevõrke. Üks võrk maksab alla 2€ ning kaitseb keskmiselt kahte inimest 3–4 aastat. 100% AMF-ile annetatud rahast kulub võrkude soetamisele.

Malaaria on levinud haigus troopilistel ja subtroopilistel aladel, eelkõige Aafrikas, aga ka Lõuna-Ameerikas ja Aasias. Malaariat levitavad sääsed, kes nakatavad inimesi neid hammustades ning teevad seda peamisel hilisõhtul ja öösel. Seetõttu on võrgu all magamine väga tõhus viis, kuidas hoida ära malaariasse nakatumine.

Against Malaria Foundation on tegutsemisaja jooksul toimetanud inimesteni üle 200 miljoni kaitsva sääsevõrgu.

Rohkem infot organisatsiooni tegevuse ja tulemuste kohta leiad Against Malaria Foundation kodulehelt.

GiveDirectly

GiveDirectly on mittetulundusühing, mis võimaldab annetajatel saata raha otse maailma vaesematesse kodudesse. GiveDirectly põhimõte on, et vaesuses elavatele inimestele peaks võimaldama väärikuse valida ise, kuidas oma elu paremaks teha. Raha saatmisel jääb neile see valik, sest nad saavad ise otsustada, mida rahaga peale hakata.

Uuringud on näidanud, et inimesed ei kuluta programmi kaudu saadud raha (umbes 500$) mitte alkoholi ega muude kergemeelsete ostude peale, vaid ostavad endile ravimeid, lehmi, kitsi ja kanu, kooliharidust, vett, valgusteid, paremaid katuseid, niisutussüsteeme ning näiteks mootorrattaid oma taksoäri käivitamiseks.

Raha võimaldab inimestel investeerida asjadesse, mida nad tõesti vajavad, selle asemel et tuhandete kilomeetrite kaugusel paiknevad organisatsioonid ja annetajad otsustaksid nende eest.

Viimase 10 tegutsemisaasta jooksul on GiveDirectly edastanud abivajajateni üle 400 miljoni dollari.

Rohkem infot organisatsiooni tegevuse ja tulemuste kohta leiad GiveDirectly kodulehelt.

Malaria Consortium

Malaria Consortiumi missioon on muuta paremaks elusid Aafrikas ja Aasias läbi jätkusuutlike ja tõenduspõhiste programmide, mis võitlevad erinevate haiguste vastu nagu malaaria, Dengue palavik, kopsupõletik, ning edendavad väikelaste ja emade tervist.

Malaria Consortium teeb koostööd riikide valitsustega, pakkudes riiklikele organisatsioonidele tehnilist tuge, konsultatsioone, kavandades ja viies läbi haiguste ennetamiseks ja raviks vajalikke uuringuid ja terviseprogramme ning kasvatades niimoodi kohalikku võimekust haigustega võidelda.

Rohkem infot organisatsiooni tegevuse ja tulemuste kohta leiad Malaria Consortium kodulehelt.

Helen Keller International

Helen Keller Internationali programmide fookuses on kolm valdkonda: nägemispuuete ennetamine ja ravimine, alatoitluse ennetamine ning tähelepanuta jäetud troopiliste haigustega võitlemine. Organisatsioon saavutab oma eesmärke, viies abivajajateni vajalikud ravimid, spetsialistid ning ka teadmised enam kui 20 riigis üle maailma.

Tänapäeval on maailmas 36 miljonit inimest, kellel on nägemisvõime täielikult kadunud ning 90% nendest inimestest kaotasid nägemise lihtsasti ennetatavate ning ravitavate haiguste pärast. Helen Keller International tegeleb nii nägemispuuete tekkepõhjuste kui ka tagajärgedega, toimetades ravi kõige haavatavamate inimesteni. 2020. aastal toimetati nägemiseks ja immuunsüsteemi jaoks vajalikku A-vitamiini ligi 15 miljoni lapseni ning sadadele tuhandetele patsientidele tehti silmade tervise kontroll ning raviti erinevaid silmahaiguseid, näiteks trahhoomi.

Alatoitluse all kannatab praegu 820 miljonit inimest ülemaailmselt ehk iga üheksas inimene. Alatoitlus on ka suurim oht laste ellujäämisele, põhjustades 45% kõikidest surmadest alla 5-aastastel lastel. Maailmapanga hinnangul saab iga 1 dollari eest, mis sellesse valdkonda investeeritakse, 16 dollarit tagasi tänu sellele, et inimeste majanduslik aktiivsus suureneb ning koormus tervishoiusüsteemile väheneb.

Helen Keller Internationali tegevusfookuses on tähelepanuta jäetud troopilised haigused, mis põhjustavad nägemis- ning füüsilisi puudeid. Need haigused mõjutavad iga viiendat inimest ning põhjustavad aastas 500 000 surma. 2020. aastal jagas Helen Keller International välja 30 miljonit ravimidoosi nende haiguste raviks.

Rohkem infot organisatsiooni tegevuse ja tulemuste kohta leiad Helen Keller International kodulehelt.

New Incentives

Laste vaktsineerimine ennetab igal aastal umbes kaks kuni kolm miljonit surma ning see on üks tõhusamaid viise laste tervise parandamiseks madala sissetulekuga riikides. Nigeerias sureb 40% alla 5-aastastest lastest haigustesse, mida saaks vaktsineerimisega ennetada.

New Incentives on Nigeerias tegutsev valitsusväline organisatsioon, mis viib läbi programmi, kus antakse madala sissetulekuga majapidamistele raha (ca 11$) vastutasuks laste vaktsineerimise eest. Samuti jagab New Incentives teavet vaktsineerimise kasude kohta ning parandab vaktsiinide kättesaadavust. Rahaline stiimul võimaldab kahekordistada laste arvu, kes ohtlikke haigusi ennetavaid vaktsiine õigel ajal saavad.

Tänaseks on New Incentives vaktsiiniprogrammis üle 400 000 väikelapse.

Rohkem infot organisatsiooni tegevuse ja tulemuste kohta leiad New Incentives kodulehelt.

SCI Foundation

SCI Foundation on mittetulundusühing, mis aitab 13 Aafrika riigi valitsusel välja töötada jätkusuutlikke ja kuluefektiivseid programme Aafrikas levinud ja eelkõige laste tervist laastavate parasiitussidega võitlemiseks (nt skisostomiaasiga ning soole parasiitussidega). Ravi on väga odav: üks ravidoos maksab kõigest 1$.

SCI Foundationi tegevuse fookuses olevad parasiitusside põhjustatud haigused on tähelepanuta jäetud troopilised haigused, mis mõjutavad miljardit inimest maailma vaesemates piirkondades. Tähelepanuta jäetud troopilised haigused lühendavad inimeste eluiga ning mitmed neist võivad põhjustada raskeid puudeid. Samuti hoiab haiguste põdemine lapsi eemal koolist ning täiskasvanuid töölt, süvendades seeläbi vaesust kogukondades.

Alates 2002. aastast on SCI Foundation viinud ravi 200 miljoni inimeseni, kes nende haiguste tõttu on kannatanud. Ravi on tõhus ja väga odav: kõigest ühe dollari eest on võimalik ravida üks laps parasiitussidest terveks.

Rohkem infot organisatsiooni tegevuse ja tulemuste kohta leiad SCI Foundation kodulehelt.