Märt Lume
Tagasi blogipostituste juurde

Intervjuu haridusinvestori ja start-up ettevõtja Märt Lumega

Eliis Mätas, Anneta Targalt vabatahtlik

Anneta Targalt tegi märtsikuus lühiintervjuu ettevõtja, haridusinvestori ja regulaarse annetaja Märt Lumega. Ta on IT-ettevõtja, kes on pühendunud virtuaal- ja liitreaalsuse ning haridustehnoloogia arendamisele. Elades kümme aastat Kanadas Vancouveris, töötas Märt erinevates mängufirmades ja osales ka suhtlusplatvormi Slack loomisel. Täna keskendub ta hariduslikke VR-mänge arendavale startupile Futuclass, juhib Eesti VR ja AR Assotsiatsiooni (EEVR) ning aitab kaasa mitmete startuppide ja MTÜ-de arengule, tehes edukate projektide järel ka sisukaid annetusi, mida peab Eesti soodsas maksukeskkonnas õigeks.

Kellele ja miks Sina täna oma annetusi teed? Kuidas leiad tähelepanuväärseid organisatsioone, kuhu annetada? Mis on kujundanud Sinu viimaste aastate annetusotsuseid?

Annetan süsteemselt seepärast, et mul on võimalik ja usun, et kõik, kes on saavutanud finantsvabaduse passiivsest sissetulekust, võiksid seda teha rohkemal määral kui üldiselt tehakse. Eestis, kus on varasid kõige mõistlikum hoida firma all ja 10% eelmise aasta firma kasumist saab tulumaksusoodustusega annetada, ongi hea seada seesama 10% eesmärgiks. Organisatsioone, kellele annetada, saab minu arvates valida kahel viisil: usaldada kellelegi teisele valik mingi süsteemi alusel või omades annetuse saanutega isiklikku sidet. Lugesin Will MacAskilli "Doing Good Better" raamatut mitu aastat tagasi ja sealne loogika resoneerus minuga. Kui mõelda, et kõik inimelud maailmas on võrdsed, tekib vajadus võrrelda omavahel kõiki annetamise viise: kui palju lisab igaüks neist saajale elamisväärset elu iga annetatud dollari kohta. Hetke "parima tootlusega" organisatsioonide nimekirja, mis tegelevad globaalse heaolu ja vaesuse vähendamisega peab https://givewell.org ja pool minu annetatud iga-aastasest summast läheb laias laastus sinna. Kusjuures annetust saab teha firma alt ka läbi Anneta Targalt/Efektiivse Altruismi MTÜ koos tulumaksusoodustusega. Teine teema, mille edendamise olen valinud isikliku sideme alusel, on Eesti haridustehnoloogia. Siin otsin suurimat mõju, investeerides idufirmadesse või aidates haridusega seotud MTÜ-del mõnes aspektis uuele tasemele jõuda. Eelmisel aastal läks aga kogu abiraha Ukraina suunal. Kui me sellist pimedat kurjust peatada ei suuda, siis ei ole muul erilist mõtet.

Mida tähendab efektiivne altruism Sinu jaoks? Kas ja kui, siis miks peaks lähtuma annetamisel efektiivse altruismi põhimõtetest? Kas on olukordi, mil ei peaks seda tegema? Milliseid efektiivse altruismi põhimõtteid oled enda annetusotsuseid tehes jälginud?

See, kas annetada EA (efektiivse altruismi) globaalses perspektiivis valitud heategevustele sõltub inimese nn "empaatia ringist". Kui ta peab Aafrikas malaariavõrke vajavaid lapsi sama oluliseks kui Eesti lapsi või hoolib ka igal aastal tapetavate miljardite loomade eludest, siis annetab ta sinna hea meelega. Enda jaoks olen selle joone tõmmanud poole peale, kuna tahan oma annetuste tulemusi vähemalt osaliselt lähemalt näha.

Mis on Sinu arvates praegu maailma suurimad ja olulisemad probleemid? Kuidas oled nende arusaamadeni jõudnud? Miks ei ole Sinu arvates neid probleeme suudetud veel ära lahendada?

Siin on palju targemad inimesed paremad seletama. Minu arvates on praegu maailma suurimad ja olulisemad probleemid seotud kliima, sallivuse, tehisintellekti, ümberõppega uute moodsate töökohtade jaoks, nimetades mõned. Need on kõik super komplekssed ja töö käib. Kui ei oleks probleeme, ei oleks ka muutust ja arengut.

Mis iseloomustab Sinu arvates Eesti annetajat? Kas Eesti inimene on rikas? Kuivõrd rikkana Eesti inimene sinu arvates end ise tajub?

Eks iga inimene ise tunneb kui rikas ta on. MacAskilli raamatus on palju häid mõtteid, kuidas tavalist palgatöötaja elu elav inimene saab annetades palju korda saata. Finantsdistsipliin ja sihipärane säästmine ja investeerimine viib suurte asjadeni.

Millisena näed efektiivse altruismi ja efektiivse annetamise tulevikku Eestis? Kuidas rohkem jõuda inimesteni läbimõeldud ja mõjule orienteeritud annetamise sõnumiga?

EA tulevikku Eestis näen pigem helgena kui areneme järjest rohkem heaoluriigiks ning tekib ressurssi ja visiooni ka muu maailma muredest hoolida. Annetamine on isiklik teema, kuid tõuseb päevakorda tihti aasta lõpus, kui mõeldakse teiste peale ning aasta kasumilkkus on teada. Hästi ajastatud kampaaniad ja annetajale mingi vastutasu väljamõtlemine (nagu Mondo kaudu on saanud näiteks Aafrika peredele kitsi osta) võiksid edukad olla.

Millist nõu annaksid alustavale annetajale?

Kuula MacAskilli ja teiste EA-ga seotud inimeste intervjuusid podcastides. Seal on palju huvitavat ja kasulikku. Veel arvan, et varasemas eluetapis kipub aega olema rohkem kui raha. Seega saad annetada oma aega, pakkudes näiteks ennast kusagil maailmas vabatahtlikuks. Lisaks hea tegemisele saad põneva elumuutva kogemuse veel pealekauba.

Mis Sind inspireerib? Milliseid raamatud, filme, videoid või taskuhäälinguid sa lugejatele soovitad?

Inspiratsiooni on igal pool, aga siinse teemaga seotult soovitan ülalmainitud "Doing Good Better" raamatut või lühemas vormis intervjuusid Will MacAskilliga (näiteks Tim Ferrisse podcastis, kus ma temast esimest korda kuulsin) ja teiste Efektiivse Altruismi ning sarnaste liikumiste võtmeinimestega. Eesti taskuhäälingutest teeb “Levila” huvitavaid lugusid.