Kuhu annetada?

Kui hoolid maailma parandamisest, on loomulik küsida: "kus toovad minu annetused kõige rohkem kasu?"

Hea uudis on see, et sinu annetustel võib olla tohutu mõju.

Selle mõju maksimeerimiseks on vaja annetada hoolikalt ja targalt. See on eriti oluline, kuna parimad heategevusorganisatsioonid on sageli 10 korda paremad kui keskmised heategevusorganisatsioonid samas valdkonnas ja sadu kordi paremad kui halvasti toimivad heategevusorganisatsioonid. Mõned heategevusorganisatsioonid võivad isegi kahju teha. See tähendab, et kui annetada 100 eurot parimale heategevusele, on võimalik teha isegi rohkem head kui keegi, kes annetab 1 000 eurot tüüpilisele heategevusele või 10 000 eurot halvasti toimivale organisatsioonile.

Siin leheküljel toome välja, kuidas hinnata heategevusi ning toome näiteid tõhusatest heategevusorganisatsioonidest.

Kuidas annetada targalt?

Heategevuse eesmärk on teisi aidata. Targalt annetamine tähendab selle läbi mõtlemist, kuidas iga antud euro aitaks kõige rohkem.

Selle saavutamiseks oleme kokku pannud juhtnöörid, mida silmas pidada annetuste tegemisel.

1. Leia probleemvaldkond, mida toetada

Kõige pakilisemad probleemvaldkonnad on üldiselt:

2. Vali fond või heategevusorganisatsioon, mis selles valdkonnas töötab

Mõjusate organisatsioonide näitajad on:

Üldiselt soovitame annetada ekspertide juhitud fondidele konkreetsete heategevustorganisatsioonide asemel, sest nemad saavad annetused suunata sinna, kus ja millal seda kõige rohkem vaja on.

3. Vali tõhusad viisid annetamiseks

Praktikas võib probleemvaldkonna valimine ning fondide ja heategevusorganisatsioonide hindamine võtta palju aega ja vaeva ning paljud annetajad ei suuda seda oma ajakavadesse mahutada. Aitamaks teil alustada, oleme koostanud nimekirja usaldusväärsetest ja kulutõhusatest fondidest ja heategevusorganisatsioonidest, mis tegelevad kõige pakilisemate probleemvaldkondadega.

Millised probleemvaldkonnad on kõige pakilisemad?

Toome välja kolm probleemvaldkonda, kuhu soovitame ülaltoodud põhimõtetest lähtuvalt annetada.

Tugineme organisatsioonide Giving What We Can ja OpenPhilantrophy uurimistöödele.

Inimesed

Inimeste heaolu

2015. aasta seisuga elas üle 700 miljoni inimese äärmises vaesuses, mida määratletakse kui elamist vähem kui umbes 2 USA dollariga päevas — ja see on juba kohandatud vastavalt sellele, mida üks dollar saab osta kõrgema sissetulekuga riigis võrreldes madalama sissetulekuga riigiga. Miljonid inimesed surevad igal aastal ennetatavatesse ja ravitavatesse haigustesse nagu tuberkuloos, malaaria ja kõhulahtisus. Nende hulgas sureb iga päev umbes 15 000 last. Neid surmajuhtumeid (ja haiguste põhjustatud kannatusi) saab ära hoida tõestatud ravi ja muude sekkumistega.

Õnneks on palju, mida saame teha. Soovitame Anneta Targalt lehel heategevusorganisatsioone, mis parandavad inimeste heaolu ning kuhu annetades võivad sinu annetused avaldada märkimisväärset mõju.

Lehmad

Loomade heaolu

Kui soovid vähendada maailmas kannatusi, olenemata sellest, kes neid kogeb, võib loomade heaolu olla Sinu jaoks oluline valdkond, kuhu panustada. Igal aastal kasvatatakse ja tapetakse tööstusfarmides enam kui 80 miljardit maismaalooma, samas kui lugematu arv metsloomi kogeb kannatusi looduses.

Tuulikud

Planeedi heaolu

Inimtekkeliste kliimamuutuste probleem seisneb Maa kliima olulises ja püsivas muutumises inimtegevuse tagajärjel. Üks peamisi põhjuseid on kasvuhoonegaaside, nagu süsihappegaas ja metaan, liigne atmosfääri paiskumine fossiilkütuste põletamise, metsaraie ja põllumajanduse tõttu. Need gaasid püüavad päikese soojuskiirgust Maa atmosfääri, tekitades nn kasvuhooneefekti, mis tõstab temperatuuri planeedil. Tööstusrevolutsiooni algusest saati on keskmine globaalne temperatuur tõusnud 1°C võrra.

Kliimamuutuste probleem on murettekitav, kuna see toob kaasa mitmeid tõsiseid tagajärgi. Näiteks tõuseb merevee tase, põhjustades rannikualade üleujutusi, ekstreemsete ilmastikutingimuste sagenemine ja intensiivistumine ning ökosüsteemide hävimine. Samuti mõjutab see globaalset toiduvarustust ja ohustab bioloogilist mitmekesisust.